Ürün sepetinize eklendi. Sepetinize gitmek için tıklayınız.

Dresuarlar Nedir ve Neden Tercih Edilirler?

  • 10-11-2020
  • 229

Dresuarlar, ev dekorasyonunun tamamlayıcı parçalarından biridir. Göz alıcı görünümleri ve çok çeşitli kullanım alanları sunmaları ile son dönemlerde sıklıkla tercih edilen dresuarlar, Verha Mobilya tarafından yeni nesil, modern ve klasik tarzlarda hizmetinize sunulmaktadır.

Dresuar Nedir?

Dresuar, günlük hayatta sıklıkla duyduğumuz bir kelime değildir; dilimize Fransızcadan geçen sözcüklerden biridir.

Dresuar adı verilen mobilya, evlerin özellikle giriş adı verilen antre kısımlarında kullanılan, düz ayaklı olan ve çoğunlukla çok işlevli bir sehpaya benzeyen bir mobilya türüdür. Dresuarların temel görevi, odayı derleyip toparlamaktır.

18. yüzyılın en gözde parçalarından biri olan dresuarlar, boyları ve kullanım amaçlarına göre farklı tasarımlarla kullanıma sunulmaktadır. Dolayısıyla içinde yer aldığı ortamın havasını tamamen değiştirebildikleri gibi birçok ihtiyacı da karşılayabilmektedir.

Dresuarlar Ne İçin Kullanılırlar?

Dresuarların ilk örnekleri genellikle Avrupa dekorasyon tarzlarından ilham alınıp tasarlanmış olsa da, günümüzde neredeyse her tarza hitap eden tasarımları mevcuttur.

  • Depolama

Son yıllarda alan olarak da gitgide küçülen evlerde dresuarlara yer ayırmaya gerek duymamaya başladık. Ancak dresuar bir evin en gerek duyduğu mobilyalardan birisidir. 

Dresuar çeşitleri, hangi odada kullanılırsa kullanılsınlar toplayıcı özelliğe sahip oldukları için, aslında metrekare olarak küçük olan evlerin de oldukça işlevsel bir şekilde kullanılabilmeleri için gereklidirler.

Çünkü, belirli bir yerleri olmayan eşyaların yeri tam da dresuardır. Böylece, eviniz ne kadar büyük ya da ne kadar küçük olursa olsun, hem aranan eşyaların kolay bulunması hem de evinizin tertipli ve düzenli görünmesi açısından faydalıdırlar.

  • Evinizde tarz yaratma

Dresuarlar, önceleri yalnızca nostaljik bir depolama aracı iken zamanla estetik görünüşlerinden dolayı, işlevlerinin yanı sıra dekoratif amaçlarla da kullanılmaya başlandı.

Bir evin hemen hemen her yerinde dresuarları rahatlıkla kullanabilirsiniz. Üstelik üzerine yerleştireceğiniz objeler sayesinde değişik formlara bürünerek farklı tarzları yansıtmasını sağlayabilirsiniz.

  • İşlevsel olmaları ve uyum sağlamaları

Dresuar, bir çok yerde işlevselliği ve pratikliği ile kullanıma uygun bir mobilya çeşididir. Dresuarlar en yaygın olarak kullanıldıkları antrelerde, genelde evden çıkarken son bir kez kontrol edilmek istenen eşyaları barındırırlar.

Dresuarları yatak odalarında, mutfaklarda, yemek odalarında ve salonlarda görmek mümkündür. Bulunduğu mekandaki eşyaların kaybolmasını önleyen, kendisine emanet edilen eşyaları ise benzersiz bir maharetle derleyen ve toplayan bir yardımcı aksesuar olduğu söylenebilir.