Ürün sepetinize eklendi. Sepetinize gitmek için tıklayınız.

Kanepe Takımı Alırken Göz Önünde Bulundurmanız Gerekenler

  • 13-11-2020
  • 908

Kanepe takımları, genellikle evlerin oturma odalarına yerleştirilen ve günlük yaşamımızın bir parçası haline gelen mobilyalar arasındadır. Verha Mobilya sayesinde modaya uygun ve sağlamlıkta çeliğe taş çıkaran kanepe takımlarına sahip olabilmeniz artık mümkün.

Öncelikle satın alacağınız mobilyanın, benzerlerinden ne gibi farkları olduğunu bilmeniz, tercih yaparken size büyük kolaylık sağlayacaktır.

Kanepe Takımı İle Koltuk Takımı Arasındaki Fark nedir?

Kanepeler ve koltuklar birbirlerine sıklıkla karıştırılan mobilya türleridir. Üstelik aralarındaki farkların çok az olması bu karışıklığın giderilmesine yardımcı olmaz.

En temel haliyle konumlandırıldıkları yerler farklıdır; kanepeler genellikle günlük kullanım için uygun olduklarından oturma odasında, Koltuklar ise salonlarda tercih edilen mobilyalardır.

Kanepe tasarımları genellikle standart olduğu için görece, çok çeşitli tasarımlara sahip koltuklardan daha ucuzdur.

Kanepeler, standart ölçülerde üretilir; yükseklikleri, ve oturma yerlerindeki genişlikleri genellikle değişmez. Oysa koltuklar, oldukça farklı yüksekliklerde ve genişliklerde üretilebilirler. Koltukların daha rahat ve konforlu yapıları, fiyatları arasındaki farka rağmen, son yıllarda kanepelerden daha fazla tercih edilmelerini sağlamıştır. 

Kanepe Takımı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kanepe takımı ve genel olarak mobilya tercihi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerden biri, mobilyanın amacına uygun seçilmesidir. Amacına uygun seçeceğiniz her mobilyanın size evladiyelik hizmet sunması gibi, bu doğrultuda seçeceğiniz kanepe takımı da siz istediğiniz sürece bozulmadan varlığını koruyabilecektir.

  • Kumaş Özellikleri

Kanepe takımlarının kumaşları, su tutmayan, sıcak havalarda terletmeyen, kolay temizlenen, kılıfları istendiğinde çıkarılıp yıkanabilen özellikte olmalıdır.

Kanepe takımlarında tercih edebileceğiniz kumaş seçeneklerini kabaca; kadife, şönil, keten, pamuklu, deri, teflon içerikli kumaşlar şeklinde belirtebiliriz. Bu kumaş türleri günümüzde dahi sıklıkla tercih edilmekte olup; her birinin ayrı özellikleri ve kullanım amaçları vardır.

  • İskelet Kalitesi

Kanepelerin uzun süre sağlam kalması için gereken nitelik, güçlü bir iskelete sahip olmalarıdır. Dolayısıyla kanepe takımı tercih ederken mutlaka dayanıklılığını test etmelisiniz.

Aynı zamanda kanepe üretimi sırasında kullanılan ahşap ve diğer malzemelerin de dayanıklı olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca kanepenin birleştirilmesinde tercih edilen yöntemin tutkal ile yapıştırma değil, çivileme yöntemi olduğundan emin olmalısınız.

  • Yayların ve Süngerlerin Kalitesi

Kanepe takımı tercihinizi yaylı ya da süngerli modellerden yana kullanabilirsiniz. Yaylı kanepelerde yayların kalitesi ve dolguların gücü büyük önem taşır. Süngerli kanepelerde ise sert zeminli ve uzun ömürlü olması için üretilen sünger çeşitlerini tercih etmelisiniz.

Tüm bunların dışında kanepe takımı alırken öncelikle kendi ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmalısınız. Sık sık yatılı misafir ağırlıyorsanız ya da fazladan saklama alanına ihtiyacınız varsa, tercihlerinizi kanepe modelleri arasında değiştirmeniz gerekebilir.