Ürün sepetinize eklendi. Sepetinize gitmek için tıklayınız.

Koltuk Takımı Seçiminde Püf Noktalar

  • 20-10-2020
  • 295

Koltuk takımı ve genel olarak mobilya kullanım süresi Türkiye ortalamasına göre 7-10 yıldır. Yani insanlar satın aldıkları bir koltuk takımını yaklaşık 7 yıl sonra değiştirmek istiyorlar. Verha Mobilya olarak siz değerli müşterilerimizin koltuk takımı seçiminde en doğru tercihi yapmaları için gereken püf noktalarını derledik.

Koltuk Takımı Seçimi Neden Bu Kadar Önemlidir?

Koltuk takımı evinizde en sık kullandığınız mobilyaların başında gelir. Evde geçirdiğiniz vaktin büyük çoğunluğunda koltuklarla temas halinde olursunuz; televizyon seyrederken, tek başınıza birazcık sakince zaman geçirip kafa dinlemek istediğinizde, arkadaşlarınızla sohbet ederken, uzun ve yorucu bir günün ardından kendinizi koltuğunuzun rahatlığına teslim edersiniz.

Eğer koltuk takımınız ergonomik değilse tüm keyif adeta zehir olur. Çünkü rahat hissetmediğinizde diğer olumlu hislerin tamamının geri plana atılması fazlasıyla mümkündür. 

Koltuk Takımı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Koltuk takımı seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç husus ile birlikte en doğru tercihi yapmanızı sağlayacak nokta atışı püf noktaları bulunuyor.

  • Mekanın Ebatları

Koltuk takımı seçerken belki de en çok dikkat gerektiren unsur mekanın ve mobilyaların orantısıdır. Koltuk takımını yerleştireceğiniz odaya göre tercih etmek, size ferah ve rahat bir dinlenme mekanı sunar. Dolayısıyla koltuk takımını odanın büyüklüğüne göre seçmelisiniz.  

  • İskeletin malzemesi ve birleşme noktaları

Kaliteli bir koltuk takımının sırrı iskeletindedir. Koltuk takımını uzun süreler kullanabilmek için kaliteli bir ahşap iskelete sahip olanları tercih etmeniz gerekir. Gürgen, meşe, kestane, huş ağacı, karaçam, ceviz, akasya, kiraz veya maun ağacı mobilya üretimi için son derece uygun ve sağlam ağaç türleri olarak karşımıza çıkıyor.

Koltuk takımı seçerken tercihinizi, köşe noktaları ve iskeletin birleşme yerleri yapıştırılmış modellerden değil, birbirine geçmeli modellerden yana kullanmalısınız. Birleştirme kısımları yapıştırılmış olan modeller çok daha az ömürlü olurlar.

  • Süngerler, kumaş ve renk tercihleri

Koltuk takımlarındaki bir diğer önemli detay süngerlerdir. Süngerler mutlak suretle kaliteli ve dayanıklı olmalıdır. Ayrıca süngerlerin kaplandığı kılıfların da çıkarılabilir ve makinede yıkanabilir olması kolay temizlenmesi açısından önemli bir kriterdir.

Koltuk takımı seçimi yaparken kumaş ve renk tercihi de önemlidir. Seçeceğiniz koltuk takımının kumaşı mümkün olduğunca leke tutmayan, yıpranmaya karşı dayanıklı ve kolay temizlenebilir olmalıdır. Pek çok kişi lekeyi belli etmez umuduyla tercihini koyu renklerden yana kullanır Ancak eğer koltuk takımının konulacağı mekan gerçekten yüksek tavanlı ve çok aydınlık değilse tercihinizi açık renkten yana kullanmakta fayda vardır. Çünkü koyu renk her zaman daha basık ve karanlık gösterir.