Ürün sepetinize eklendi. Sepetinize gitmek için tıklayınız.

Koltuk ve Kanepe Arasında Fark Var Mıdır?

  • 10-11-2020
  • 6873

Koltuk ve kanepe temelde birbirine oldukça yakın mobilyaları tarif etse de aslında iki farklı mobilyadır. Verha Mobilya olarak sizler için koltuk ve kanepe arasındaki mevcut olan bazı temel farkları listeledik.

Kanepe ve Koltuk Arasındaki Farklar

Tasarım Farklılıkları

  • Koltukların ayakları farklı yükseklikte olan çeşitli tasarımları mevcuttur. Genelde minder ve yastıklarla desteklenirler; kanepeler ise yere yakın ve yastıksız modellerden oluşur.

  • Koltuklar daha geniş mobilyalardır. Oturma derinliği açısından kanepeler koltuklardan daha dar bir oturma alanına sahiptirler. Yani koltuk ve kanepeleri ilk bakışta dar ve geniş olmalarına göre ayırt edebilirsiniz.

Malzeme ve Üretim Farklılıkları

  • Kanepeler genel olarak daha serttir; çünkü dolgu malzemesi ve yoğunluğu olarak daha sert malzemelerden üretilirler. Koltuklarda, konfor ön planda tutulur; üretiminde daha yumuşak malzemeler tercih edildiği için çok daha yumuşak olurlar.

  • Kanepeler, saklama alanlarının olduğu ve gerektiğinde yatağa dönüşebilen mobilyalardır. Bundan dolayı günlük dilde genelde çekyat olarak bilinirler. Koltuklar ise genellikle konforlu oturma imkanı için tasarlanır.

  • Koltuk modellerinde derin oturma alanı sunmaları nedeniyle yatak olarak kullanılabilen tasarımlar daha az üretilmektedir. Bunun yanı sıra mekanizmalı modellerde ayak ve sırt kısımları hareketlendirilebilir ve konfor yüzdesi artırılabilir. Ancak bu artırılabilen konfor yüzdesi ne yazık ki kanepe modellerinde bulunmaz.

  • Kanepelerin genel olarak standart bir üretimi vardır; üç kişinin yan yana oturabileceği, dar yapılı, sırt ve oturma bölgeleri sert, kol dayama bölgeleri genelde alçak, zemine yakın şekilde tasarlanırlar.

Koltuklarda ise çok farklı tasarımlar sayesinde daha fazla seçenek mevcuttur. Tekli, ikili, üçlü olacak şekilde üretilebilirler ve tasarımları rahatlığı ve konforu bir arada barındırır.

Fiyat Farklılığı

  • Koltukların tasarımlarının çeşitli olması nedeniyle maliyetleri kanepelere oranla biraz daha fazladır. Kanepe üretimlerinde model seçeneği gibi rahatlık oranı ve renk seçeneği de oldukça sınırlıdır. Bu durum kanepe fiyatlarını sınırlı tutmaktadır. 

Ancak koltuklarda neredeyse sınırsız seçenek imkanı koltuk fiyatlarının da katlanmasını sağlamaktadır.

Kullanım Alanı

  • Kanepe ve koltuk kullanım alanları farklı olabilir.  Kanepe kullanım alanı oturma odası iken koltuk kullanım alanı genellikle salondur.

Elbette hangi mobilyayı nereye konumlandıracağınız tamamen sizi ilgilendirir; çünkü o mobilyaların bulunduğu evde yaşayan sizsiniz. Evin içerisindeki her bir eşya tam anlamıyla sizin ihtiyaçlarınıza cevap verir ve sizin rahatınızı önceler nitelikte olmalıdır. 

Tercihiniz ne olursa olsun Verha Mobilya en konforlu koltuk ve kanepe takımlarıyla siz değerli müşterilerine hizmet vermek üzere bekliyor olacaktır.