Ürün sepetinize eklendi. Sepetinize gitmek için tıklayınız.

Mobilyalardaki Rutubet Kokusu Nasıl Çıkar

  • 07-09-2020
  • 7558

Mobilyalardaki Rutubet Kokusu Nasıl Çıkar

Sadece yaz aylarında yaşayan tatil evleri genellikle uzun süre kapalı kaldığı ve kışın kullanılmadığı ve ziyaret edilmediği için buralarda bırakılan eşyalar neme maruz kalıyor. Özellikle yazlık evlerde mobilyalar, yazın giderilmesi gereken bu nem nedeniyle küf kokusu yaymaktadır.

 

Mobilyadan nemli kokunun nasıl çıkarılacağı sorusuna cevap vermek için birçok pratik uygulama burada. Küf kokusunu gidermek için eski mobilyalar ve özellikle eski mobilyalar temizlerken pratik temizlik önerilerine dikkat ederek çözüm elde edebilirsiniz.

Mobilyalar'da Küf Oluşumu Nasıl Engellenir?

      Küfün oluştuğu alanları en az ay da bir havalandırın.

      Nem, küf oluşumunda büyük rol oynar. Evinizdeki nemi % 45-55 arasında tutun. Nem gidericiler de kullanabilirsiniz.

      Evin herhangi bir yerinde yemek artıkları bırakmayın. Bu, küfün yayılımına da sebep olabilir.

      Buzdolabınızı temiz tutun. Dolaba yiyecekleri kapalı kutularda koymaya özen gösterin ve günü geçmiş ürünleri saklamayın.

      Eşyalarını depolarken nem giderici kullanmanız küf oluşumunu engelleyecektir.

      Her duş sonrası banyo zeminini temizleyin.

      Bodrumunuz nemliyse duvarlarını sürekli kontrol edin. Eğer küf kokusu varsa, zemine klorlu kireç serpin, birkaç gün sonra süpürerek temizleyin. Bodrumu havalandırın.

      Hiçbir yöntem çözüm olmuyorsa küf öldürücü dezenfektanlar kullanabilirsiniz.

Mobilyalardaki Rutubet Kokusu Nasıl Çıkar

Yazlık evlerde veya uzun süredir girmediğiniz evlerde veya alanlarda kış olan mobilyaların temizlenmesi için birkaç pratik malzeme vardır. Bu pratik malzemeleri kullanarak mobilyalardan nem kokusu nasıl giderilir sorusuna cevap alabilirsiniz.

 

Eski mobilyalardan küf kokusunu gidermek için plastik kapları sirke ile doldurabilir ve bu kaplar sıkıca kapatıldıktan sonra bu kabı ihtiyacınız olan mobilyaların yanına ve altına yerleştirip kafaları küçük bir yumrukla delebilirsiniz. Kaptaki sirke kokuyu bütün gece emecek ve fazladan bir şey olmadığı sürece nemi mobilyalarınızdan uzak tutacaktır.

Mobilyalardaki Rutubet Kokusu Nasıl Çıkar

Mobilyalarınızda nemi nasıl hissediyorsunuz? Kolay ulaşılabilen evlerde ve işyerlerinde mobilyaların kokmaması için mobilyaları en az ayda bir havalandırın. Çok nemli ortamlarda, evinizdeki nemi yüzde 40-50'ye düşürmek için bir nem giderici kullanabilirsiniz.

 

Yemek artıkları evde bırakılmamalı, buzdolabı temiz tutulmalı, nem giderici ve sabunla saklanmalı, banyo banyodan sonra yıkanmalı ve gerekirse küfle mücadele için dezenfektan kullanılmalıdır. Bu önlemlerle mobilyalarda rutubet kokusu büyük ölçüde önlenebilir.