Ürün sepetinize eklendi. Sepetinize gitmek için tıklayınız.

Mürekkep Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkar?

  • 18-10-2020
  • 1364

Hiç beklemediğiniz bir anda koltuklarınızın mürekkep lekesi olması durumunda ne yapacağınızı biliyor musunuz? Eğer bilmiyorsanız doğru adrestesiniz. Verha Mobilya olarak sizler için mürekkep lekesini koltuklarınızdan nasıl çıkarabileceğinizi derledik. Şimdi gelin mürekkep lekesinin koltuklardan nasıl çıkacağını hep birlikte inceleyelim.

Mürekkep dökülmeleri, özellikle mürekkep kalıcıysa çıkarılması son derece zor olabilmektedir. Bununla birlikte, mürekkepten kurtulmak için oldukça işe yarayan birkaç denenmiş ve gerçek madde vardır: alkol, sirke ve daha açık lekeler için sabunlu su. Mümkün olan en kısa sürede lekeyi almak önemlidir, çünkü ne kadar uzun süre oturursa çıkarmak o kadar zor olacaktır. Kanepeniz kumaş, deri veya vinil olsun, umut vardır.

Mürekkep Lekesini Koltuktan Çıkarmanın İpuçları

Alkol Kullanma

·      Lekeyi hemen kurulayın. Mürekkep lekesiyle hemen ilgilenmek önemlidir. Noktayı temiz bir bez veya kağıt havluyla kurulayın ve üzerine biraz baskı uygulayın. Sadece lekeleyin ve ovalamayın. Çünkü ovalama lekeyi yayabilir.

·      Dışarıdan merkeze doğru çalışın ve olabildiğince çok mürekkep emmeye çalışın.

·      Gerektiğinde bezi veya kağıt havluları değiştirin.

·      Alkolü göze çarpmayan bir yerde test edin. Deriden, kumaştan veya vinilden mürekkebi çıkarmak için tuvalet ispirtosu kullanabilirsiniz, ancak koltuğunuz hangi malzemeden yapılmış olursa olsun, rengi değiştirmesi veya hasara yol açması ihtimaline karşı önce test etmek iyi bir fikirdir.

·      Bir dakika bekleyin, ardından noktayı kontrol edin. Renkleri veya eğrilmeyi değiştirmediyse, devam etmekte fayda var.

Sirke Kullanma

Sirke, mürekkep lekeleri üzerinde harikalar yaratır. Asetik özelliği sayesinde lekeleri etkili bir şekilde çıkarır. Ayrıca kullanımı güvenlidir, ellere karşı hassastır ve çevre dostudur. Sirke her türlü kanepede kullanılabilir, ancak hasara neden olma ihtimaline karşı gizli bir yerde test etmek iyi bir fikirdir. 1 çorba kaşığı sıvı bulaşık deterjanı, 1 çorba kaşığı beyaz sirke ve 2 bardak soğuk suyu küçük bir kapta karıştırın. Yumuşak bir bez kullanarak solüsyonu lekeli bölgeye sürün. Çok sert ovmak lekenin yayılmasına neden olur. Yaklaşık 30 dakika bekletin.

Bu 30 dakika boyunca her 5 dakikada bir temiz beyaz bir bez ve daha fazla sirke çözeltisi kullanarak lekeyi kurulayın.