Ürün sepetinize eklendi. Sepetinize gitmek için tıklayınız.

Mutfak Dolabı Çeşitleri ve Özellikleri

  • 22-10-2020
  • 1149

Mutfak dolapları, gün içinde vaktimizin çoğunu geçirdiğimiz mutfağın en önemli elemanlarıdır. Dolayısıyla bu önemli bölümde pek çok özelliğin bir arada var olmasını isteriz. 

Estetik görünümü yanında oldukça kullanışlı hale getirilen tasarımları ile daha uzun ömürlü mutfak dolapları da modern zamanların tasarım anlayışına göre büyük değişikliklere uğradı. 

Kaç çeşit mutfak dolabı vardır?

Mutfak dolaplarının ana gövdelerinde  aslında 18 mm kalınlığında suntalam veya MDF olarak iki çeşit malzeme kullanılır. Ancak ahşap kaplama ve lake boyalı gövdeler de kullanılabilir.

Hangi türlerde mutfak dolabı kapakları mevcuttur?

  • Suntalam kapaklı mutfak dolabı

Fiyat olarak en uygun Mutfak dolabı kapağı çeşidi olmakla birlikte; parlak, mat ve ahşap desenli türleri mevcuttur. 18 mm kalınlığındaki suntalam, temelde yonga levhadan sıkıştırılmış yüzeyi melamin kaplı bir malzemedir.

  • MDFlam kapaklı mutfak dolabı

Suntalama oranla daha ince, suya ve neme karşı daha dayanıklıdır. Sıkıştırılmış ağaç tozlarından preslenerek üretilen ve yüzeyi melamin kaplı MDFlam suntalamdan daha pahalıdır. Ahşap desenli, parlak ya da mat seçeneklerinin yanı sıra pek çok renk seçeneği de mevcuttur.

  • Membran kapaklı mutfak dolabı

Özellikle country tarzı mutfaklarda daha çok kullanılan membran kapaklı mutfak dolapları, parlak ve mat  olarak düz renk ve ahşap desenlilerinin yanı sıra oldukça fazla renk skalasına da sahiptir. Arka yüzeyi melamin kaplı, ön yüzeyine ise ham MDF üzerine PVC’nin vakum presle kaplanarak elde edilen membran kapaklı mutfak dolaplarının içlerine su alma riski yoktur ve istenilen formda biçimlendirilebilirler.

  • High Gloss kapaklı mutfak dolabı

Glossmax olarak da anılan High Gloss kapaklar, alt yüzeyi melamin kaplı yonga levhanın yüzeyine tutkal ve UV lak uygulanması sonucu elde edilen dekoratif ve parlak yüzeyli panel levhadır. Kimyasallar, güneş ışınları, çizilme ve aşınmalara karşı oldukça dayanıklıdır.

  • Ahşap Kapaklı Mutfak Dolabı

Ahşap kapaklı mutfak dolapları sadece fırınlanmış ahşabın cilalanması ile ve MDF üzerine yapılan ahşap kaplama ile üretilenler olmak üzere iki çeşit malzemeden yapılmaktadır:

  • Lake Kapaklı

Ham MDF üzerine lake boya atılarak tasarlanan, renk seçeneği sınırsız olan dolaplardır. Kapakların yüzey kısmına istenilen her türlü model verilebilmektedir.

  • Akrilik Kapaklı Dolaplar

Akrilik kapakların yüzeyleri düz ve son derece parlaktır. olmaktadır. Düzlüğün yanı sıra bu kapaklar son derece parlaktır. Genellikle cam gibi görünen yüzeylerine herhangi bir şekilde model verilemez. Üzerinde leke barındırmaz ve temizlik işlemi son derece kolaydır. Çizilmeye ve şişmelere karşı son derece dayanıklı bir yapısı vardır.

Mutfaklarda farklılıkları yaratan aslında mutfak dolaplarının kapaklarıdır. Doğru seçilmiş bir mutfak dolabı kapağı tüm evinizin aurasını baştan aşağıya değiştirecektir.