Ürün sepetinize eklendi. Sepetinize gitmek için tıklayınız.

Sehpalar Evinizdeki Destekçileriniz

  • 13-11-2020
  • 1161

Sehpalar, salonlarda ve oturma odalarında en çok tercih edilen ve en işlevli mobilyalar arasındadır. Üstelik Verha mobilya tarafından üretilen sehpalar yeni nesil modern tasarımları ve uygun fiyatları ile fazlasıyla dikkat çekiyor.

Sehpa Modelleri

Sehpalar her zaman kullanışlı olmaları nedeniyle tercih edilmekteydi. Son yıllarda bu kullanışlı özelliğe bir de şık tasarımlar eklenince daha da dikkat çekici olmaya başladılar.

Sehpa modelleri arasında sayılamayacak kadar fazla bir çeşitlilik vardır. Bu modeller arasından sizin tarzınıza ve evinize uygun sehpa çeşitlerini bulabilmek oldukça emek ister. Ayrıca bu noktada devreye sehpanın modeli ve çeşidi arasındaki ilişkiler ve farklar da girer. Kolaylık olması açısından tamamı için gruplandırma ifadesi daha doğru olur.

Sehpalar, orta sehpa, zigon sehpa, köşe sehpa, yan sehpa gibi kullanım alanlarını tasvir eder şekilde gruplandırılabildiği gibi; mermer sehpa, ahşap sehpa, cam sehpa, endüstriyel sehpa, fiskos sehpa gibi özelliklerine ve kullanılan malzemeye göre de gruplandırılabilmektedir. 

Sehpa Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sehpa satın alırken öncelikle sehpanın türünü belirlemek gerekir. Zira bir orta sehpa ile zigon sehpa arasında dağlar kadar fark vardır. Ayrıca ürünün asıl amacına uygun kullanılması, hem dekoratif açıdan daha doğru olur hem de ürünün ömrünü uzatır.

Sonrasında ise sehpayı yerleştirmeyi düşündüğünüz alanın ve diğer mobilyaların ölçülerini dikkate almalısınız. Olması gerekenden daha büyük ya da daha küçük sehpalar şık bir görüntüden ziyade, göz yormaya daha meyilli olurlar.

Sehpa tercihi yaparken dikkat etmeniz gereken noktaları aşağıdaki şekillerde sıralamak mümkündür.

  • Sehpanın ölçüleri ve yüksekliği

Sehpanız kanepe uzunluğunun üçte ikisinin yarısını kaplamalı ve diğer mobilyalar ile arasında iki ya da üç ayak mesafe bulunmalıdır.

Sehpa yüzeyi, mekanda orantı ve zerafetin yakalanabilmesi adına, kanepenin oturma seviyesinin bir kaç cm altında bitmelidir.

  • Dayanıklılığı

En iyi sehpa tasarımlarında, vidalama yada yapıştırmadan daha dayanıklı olması nedeniyle, geçme ayaklar tercih edilir.

  • Fonksiyonları

Sehpa seçiminde fonksiyon neredeyse en önemli özelliktir. Eğer eviniz çabuk dağılıyorsa ve kalabalıksa kapaklı ve çekmeceli modeller tam size göre.

  • Güvenlik

Sehpa tercihi yaparken, evdeki küçük çocuklar göz önünde bulundurulmalıdır. Sivri kenarlı ve köşeli sehpalar minikler için son derece tehlikeli olabilir.

  • Kullanılan malzeme

Cam, akrilik yüzeyli sehpalar oldukça kolay temizlenir ancak üzerinde parmak izi kalabilir. Ahşap yüzeyli sehpalar ise suya ve ısıya karşı dayanıksız olurlar; bu gibi etkilere maruz kaldıklarında çabuk bozulurlar.

  • Dekorasyon uyumu

Sehpa tercihi yaparken sadece koltuklarınıza değil, evin genel dekorasyonuna da uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.